V sklopu uvodnih prireditev v 46. Dneve narodnih noš v Kamniku je bila včeraj popoldne v prostorih kamniškega Tica odprta razstava keramičnih upodobitev slovenskih narodnih noš, ki jo je pripravila avtorica Landina Korbar.
Avtorica razstave je ob odprtju povedala, da jo zgodovina in razvoj oblačilne dediščine privlači in da to, kar drugi avtorji objavljajo v knjigah, prikazuje na morda nekoliko bolj všečen način. Pri upodobitvah dosledno upošteva vire naše dediščine, od fresk v cerkvah do Valvasorjeve zapuščine. Za tokratno razstavo je izbrala pare, moška in ženska oblačila iz področja Kamnika in okolice.
Ladina Korbar, ki je po rodu Kraševka, že leta pa živi na Viru pri Domžalah, je inspiracijo za delo z glino našla na delavnici Univerze za tretje življenjske obdobje, vleklo pa jo naprej. Nekaj let se je z njo doma sama poigravala in kot samoukinja prišla do visoko cenjenih stvaritev. Razstavlja po celi Sloveniji, njena dela pa namenjajo za protokolarna darila, za razstavo njenih figur oblačil preteklosti, v slovenskem parlamentu pa je poleg slovenskih upodobila tudi noše evropskih držav.
Kakorkoli že, najpomembnejše je, da se ukvarja z nečem, kar ji prinaša notranje zadovoljstvo. Zanimiva je njena, zdaj že kar poznana zgodba, da ji je idejni utrinek upodabljanja kipcev z nošami, padel dobesedno na glavo med čiščenjem prahu na knjižni polici, in sicer v obliki knjige o slovenski oblačilni dediščini, ki jo je dobila 20 let pred tem.
Za vse, ki jih zanima izdelava figuric, je gospa Ladina povedala, da za upodobitev ene figure porabi približno en dan. Najprej oblikuje postavo, nato pa jo obleče z vsemi detajli vred. Najtežji del pri izdelavi so prav detajli, krošnja ji na primer vzame dve uri. Figure se sušijo od enega tedna do deset dni, sledi poslikava ter žganje v peči. Do sedaj je naredila že okoli 1500 figur, doma pa ima razstavljen celoten razvoj oblačilne kulture na Slovenskem od 15. do 20. stoletja.
Razstavo v glini upodobljenih narodnih noš si lahko ogledate v prostorih TIC-a na Glavnem trgu, od 8. septembra do vključno 6. oktobra, oziroma v času Dnevov narodnih noš – petek, sobota in nedelja (9., 10. In 11. September) od 9. do 20. ure.
Marjeta Zajc