Naslovnica / NOVICE / Vesel in blagoslovljen kurban bajram

Vesel in blagoslovljen kurban bajram

Verniki muslimanske veroizpovedi danes praznujejo kurban bajram, praznik žrtvovanja in darovanja, najpomembnejši islamski praznik, ki ga muslimani širom sveta obhajajo dva meseca in deset dni po ramazanu, praznovanje pa traja štiri dni.

V času kurban bajrama se je vernikom muslimanske veroizpovedi prepovedano postiti, v navadi pa je, da se pri vsaki hiši, kjer je to seveda mogoče, kot žrtveno daritev na praznično jutro žrtvuje kozo ali ovco. V revnejših družinah, ki si ovce ali koze morda ne morejo privoščiti, pa v ta namen zakoljejo oz. žrtvujejo vsaj kako drugo, manjšo žival.

Po izročilu in navadah, ki v veliki meri spominjajo na nekatere katoliške verske običaje, se po vrnitvi od molitve meso, pa tudi druga darila, razdeli družini, sosedom, prijateljem in siromašnim, ne glede na njihovo veroizpoved. Ponekod je celo v navadi, da se vse kurbansko meso razdeli revnim, da bi imeli priložnost lepše praznovati kurban bajram. Se pa iz »kurbanskega« mesa pripravi tudi obed, ki mu prisostvujejo člani ožje družine.

Muslimani kurban-bajram obhajajo v spomin na svetopisemski dogodek, ko je Bog oz. Alah dejal Abrahamu (Ibrahimu), naj žrtvuje svojega sina. Zgodba, ki je, kot simbol brezpogojne poslušnosti Bogu in vere v brezmejno Božjo milost in je zelo dobro poznana tudi med katoliškimi verniki, ima med muslimani ter tudi judi, še posebej velik pomen, kajti današnji praznik, vsak na svoj način, obhajajo tako muslimani, kot tudi judje.

Ibrahim oz. Abraham, kot eden izmed najpomembnejših prerokov, je omenjen v 35 poglavjih Korana, pogosteje kot katerakoli biblična oseba razen Mojzesa, muslimani pa ga obravnavajo kot preroka in očaka, saj predstavlja arhetip pravega muslimana in častitega prenovitelja Kaabe v Meki, muslimani pa skušajo z žrtvovanjem ob kurban bajramu slediti njegovi poti, ki se imenuje Kurban.

Ker je tudi med občani občine Kamnik že desetletja kar precej pripadnikov islamske veroizpovedi, ki danes praznujejo svoj največji verski praznik, je najbrž prav, da jim v duhu strpnosti in medsebojnega spoštovanja ter sožitja, predvsem pa v izogib preštevilnim predsodkom, tudi vsi drugače verujoči, pa tudi neverujoči zaželimo: Srečen in blagoslovljen bajram oz. »Bajram šerif mubarek olsun!«, kot si voščijo med seboj.

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve