V Eko resortu pod Veliko planino, bržkone najznamenitejši, zagotovo pa najlepši in najbolj veseli slovenski črni gradnji, je včeraj potekalo družabno-zabavno tekmovanje, na katerem so se kuharske ekipe od blizu in daleč pomerile v celodnevnem kuhanju golaža. Zabave in veselega druženja preko celega dne ni manjkalo, stroga strokovna komisija pa je, po zahtevnem in napornem ocenjevanju odločila, da je najboljši golaž skuhala kuharska ekipa Dušana Papeža.
Kuharske ekipe so se v Eko resortu pod Veliko planino, bržkone najlepši in najbolj množično obiskani slovenski črni gradnji, začele zbirati sredi prekrasnega, skorajda že povsem poletnega dopoldneva, ki je kar sam vabil k zabavnemu piknik druženju.
Kmalu zatem, ko so člani ekip zakurili vsak pod svojim kotličkom, je obrežje Kamniške Bistrice preplavil vabeč vonj po dimu in praženi čebuli, ker pa se je obetal dolg in naporen dan, pa so ekipe poskrbele tudi za krepko malico, kar lahko smatramo tudi kot preventivni ukrep, da je okusen golaž zdržal do prihoda strokovne komisije.
Celodnevno druženje ob kotličkih je minilo ob obilici smeha in dobre volje ter tudi priložnostnega nastopa kamniških mestnih godbenikov, ki znajo tudi kuhati.
Vrhunec dogajanja, ki je iz bližnje in daljne soseščine v Eko resort privabilo številne, dobrega golaža željne obiskovalce, pa je predstavljalo končno ocenjevanje in pokušina golaža, da pa bi strokovno komisijo ter vse kuharje in jedce golaža obvaroval vsega hudega, pa je še pred tem z božjo pomočjo in zahvalnim blagoslovom poskrbel mekinjski župnik Pavel Pibernik.
Blagoslov je zagotovo pripomogel tudi k temu, da je v kotličku ene izmed ekip, ki se ji je v preveliki vnemi po nesreči prekucnil kotliček s kuhanim golažem, v kotličku vseeno ostalo še dovolj golaža za ocenjevanje in nekoliko manjše porcije, kot je bilo predvideno, ampak k sreči se je vse skupaj končalo razmeroma srečno.
Srečno pa se je izteklo tudi ocenjevanje skuhanih golažev, ki sta jih poskusila in ocenila izkušena gostinca Irena Dolenc in Janez Uršič, ki je s seboj na ocenjevanje pripeljal tudi vnuka Žigo, ki mu utegnejo priti tovrstne izkušnje, ko bo za štedilnikom Pri orlu zamenjal svojega dedka, priti še kako prav.
Strokovna komisija zagotovo ni imela lahkega dela, saj so vse ekipe povečini skuhale dober golaž, razen samega izgleda in okusa golaža, pa so bile predmet ocenjevanja tudi druge kvalitete, ki so pripomogle k celodnevnemu kuhanju, od družabne note, celostne podobe ekipe in drugih doprinosov k sami zabavno-kulinarični prireditvi.
Kategorij je bilo domala toliko kot sodelujočih ekip, tako da so bili zmagovalci na nek način pravzaprav vsi sodelujoči.
V osrednjem, kulinaričnem delu ocenjevanja, pa so na nek način izstopale predvsem štiri ekipe, in sicer: ekipa Ribogojnice Mihovc, ki je skuhala ribji golaž oz. juho, najštevilčnejša ekipa Kocijanovega hleva, ki je skuhala dober golaž in obenem napravila najboljši celostni vtis ekipe, ekipa Team Kotliček je skuhala golaž najboljšega okusa, najboljši golaž kot celoto, tako po izgledu, kot okusu pa je, po mnenju komisije, ki bi si takšen golaž z veseljem privoščila tudi v gostilni, skuhala ekipa Dušana Papeža.
Najboljši pokazatelj tega, da so vse ekipe skuhale zares dober golaž, je podatek, da so bili že kmalu po ocenjevanju, ko so skuhane golaže lahko poskusili tudi obiskovalci prireditve, kotlički kaj hitro prazni in pomazani s kruhom.
Da pa včerajšnja zabavna prireditev v Eko resortu pod Veliko planino ne bi sodila zgolj v serijo poslovilnih prireditev pred morebitnim zapovedanim rušenjem najlepše in najbolj vesele slovenske črne gradnje, pa naj bi se po svojih najboljših močeh potrudil tudi tovariš Tito, ki je, kot gost presenečenja, par dni po svojem rojstnem dnevu in Dnevu mladosti, golažijado v Godiču obiskal tudi sam.
Kot pa pravi direktor podjetja Palmieri in Eko resorta pod Veliko planino Matjaž Zorman, pa se bo tudi “golaž” v zvezi z vsemi potrebnimi dovoljenji, brez pomoči Tita, ali kakega drugega politika, kaj kmalu razrešil, saj je pridobitev dovoljenj najbrž samo še vprašanje časa.