V gostilni Pri planinskem orlu je včeraj zvečer potekalo snemanje nove narodno-zabavno glasbene oddaje Veselo s Podokničarjem, ki jo ob torkih zvečer neposredno prenašajo na TV Golica.
Podokničar, ki so ga Stahovčani že pred časom vzeli skoraj* za svojega – je namreč priženjen »južnaški priseljenec«, ki se je, ujet v ljubezensko mrežo pri Pajku, že pred desetletji preselil v Stahovico z juga kamniške občine oz. Duplice – je tokrat v goste k Planinskemu orlu povabil člana zasedbe narodno-zabavnega ansambla Viharnik, Martina Vodlana in Marka Spruka, ter domačega Petra Uršiča v spremstvu prijateljev iz vesele druščine rednih obiskovalcev Svetega Primoža nad Kamnikom, ki so do zadnjega kotička napolnili lovsko sobo priljubljene družinske gostilne in poskrbeli za veselo vzdušje, kakršnega bi si vsak scenarist zabavne oddaje lahko samo želel.
Prednost domačega terena in prijazno okolje družinske gostilne, da ne omenjamo zdravilnih učinkov protistresnih kapljic iz lekarne sv. Martina, so poskrbeli, da se je manjša trema Podokničarjevih gostov razblinila domala že na začetku oddaje, vzdušje pa je kaj hitro, navkljub prisotnosti kamere, postalo skorajda tako sproščeno in veselo, kot je običajno v Okrepčevalnici na Svetem Primožu, ki jo vodi Peter Uršič in v zavetje katere se obiskovalci sv. Primoža kaj radi zatečejo.
Z vsemi žavbami namazan Podokničar je iz svojih gostov, na hudomušen način, izvabil marsikatero zanimivost in zabavno podrobnost iz njihovega glasbenega in pohodniškega življenja. Gledalci oddaje so imeli, poleg zgodovine in dejavnosti ansambla Viharnik, priložnost izvedeti, kaj pomeni, če rečeš, da greš »GO«, da se pohodniki na sv. Primoža, poleg običajnih priznanj za številčne pohode na priljubljeno izletniško točko, lahko potegujejo tudi “Zlati volan”, ki se podeli tistim oz. tistimu, ki se na pot ne poda z izhodišča v Stahovici, ampak si pomaga s tem, da se z avtom zapelje do Praprotnega, oz. kolikor daleč je moč z avtom še priti, ter da imajo pohodniki celo svojo zdravniško ekipo, kajti med njimi kar nekaj zdravnikov, ki so, s svojo prisotnostjo, tudi na tokratnem snemanju oddaje skrbeli za varnost prijateljev sopohodnikov. K sreči njihova strokovna pomoč tudi tokrat, razen v obliki dobre volje, ni bila potrebna. Nekaj modrosti in sočnih podrobnosti o planinskem življenju je Podokničarju natrosil tudi stalni gost oddaje Stane Erjavšek – Krčmar, ki je pojasnil postopek izdelovanja surovega masla v košu in prednosti lesenih planšarskih cokel pred novodobno obutvijo.
Ura in pol, kolikor je trajalo snemanje oddaje, je minila zelo hitro, celo tako hitro, da je vesela druščina, še potem, ko so že ugasnile TV luči in kamere, nadaljevala s pesmijo in plesom. Kot dober gostitelj, pa se je gostilničar Janez Uršič, vsem prisotnim za dobro razpoloženje oddolžil še z malico v obliki domačih kranjskih klobas, če niso bile kar prave kamniške kajžerice.
Nasploh gostilničar Janez Uršič in Franc Pestotnik Podokničar, ki sta skorajda soseda, že kar nekaj časa dobro sodelujeta. Oddaja Veselo s Podokničarjem, ki ji je Janez gostoljubno odstopil prostore svoje gostilne, namreč ni njun prvi odmeven projekt. Med drugim sta že pred leti, v prostorih gostilne Pri planinskem orlu, »zakuhala« spominsko sobo Petre Majdič in to že v časih, ko je bila Petra še daleč od slave in pozornosti, kakršno je dosegla in žela kasneje. Zato se nadejamo, da bosta Janez in France tudi v prihodnje »ušpičila« še kaj zanimivega.
Vsi, ki ste sinočnjo oddajo Veselje s Podokničarjem zamudili, si njeno ponovitev na TV Golica lahko ogledate v soboto ob osmih zvečer, ponovitev oddaje pa si bo, ob zagotovljenih salvah smeha in spremstvu hudomušnih komentarjev, moč ogledati tudi v družbi nastopajočih in to kar v okrepčevalnici na Svetem Primožu, kjer bo, v to smo lahko prepričani, najbrž še bolj zabavno kot na snemanju oddaje.
*Po stari Stahovški navadi dobi priseljen tujerodni prišlek polne državljanske pravice štirinajst dni po dopolnjenem 99. letu starosti, če mu uspe dokazati, da je v tem času vsaj 70 let nepretrgoma bival v kraju, kar mora, za ves čas bivanja, dokazati z notarsko overjenimi letnimi poročili lokalnih oštirjev.