Naslovnica / Napovedi in obvestila / Vitamin D: Zagotovimo si ga s soncem in hrano

Vitamin D: Zagotovimo si ga s soncem in hrano

Za vitamin D strokovnjaki pravijo, da nam ga tako primanjkuje, da je to ena večjih težav sodobne družbe. Sodeluje namreč v mnogih telesnih procesih, zato imamo zaradi njegovega pomanjkanja lahko veliko težav:
  • zmanjšuje se kostna masa, zato je več zlomov,
  • imamo slabši imunski sistem,
  • naše razpoložene niha, lahko nas doleti depresija,
  • zvišuje se telesna teža,
  • imamo bolečine v kosteh in/ali mišicah,
  • razvijejo se lahko različne degenerativne ali kronične bolezni, celo rak.

Vitamina D nam ne sme primanjkovati

Najpomembnejša funkcija vitamina D je omogočanje telesu, da absorbira kalcij in fosfor, to pa je povezano z normalnim razvojem in delovanjem kosti, mišic, zob in imunskega sistema. Če nam ga primanjkuje, so torej večja tveganja za zlome kosti, za nastanek osteoporoze in pri dojenčkih za rahitis. Mnogo bolj smo tudi občutljivi za najrazličnejše okužbe, najnovejše raziskave pa navajajo celo, da je večja verjetnost pojava raka, multiple skleroze, sladkorne bolezni, srčno-žilnih bolezni in alergij.

Dobimo ga s hrano in sončnimi žarki

Vitamin D dobimo s hrano, proizvaja pa ga tudi naše telo samo – v koži, in sicer s pomočjo sončnih žarkov.

 Hrana, ki ga vsebuje največ,  je živalskega izvora in bogata z maščobami. Največ ga je v ribah in ribjem olju, jajcih in mlečnih izdelkih. Večina ljudi predvsem rib poje premalo in ga s hrano skoraj zanesljivo ne dobi zadosti, zato je dobro biti pozoren in poskrbeti, da manko nadomestimo s pomočjo sonca.

V naši koži se namreč začne tvoriti pod vplivom UVB žarkov. Dovolj naj bi bila že nekajminutna zmerna izpostavljenost soncu dnevno, denimo med sprehodom, ko imamo odkrite roke in obraz. Vendar raziskave kažejo, da vitamina predvsem pozimi na ta način ne dobimo dovolj. Tudi ko je pomanjkanje že ugotovljeno, ga samo s pomočjo sonca ne moremo nadomestiti.

Dejstvo pa je, da vitamina D s sončnimi žarki ne moremo dobiti preveč – njegovo nastajanje je namreč dvostopenjsko. In samo prva  faza nastajanja vitamina je odvisna od UV žarkov, v drugi pa telo ustvari le toliko vitamina, kot ga dejansko potrebuje. Zato si s sončenjem ne moremo zagotoviti vitamina D na zalogo. Nekaj se ga sicer shrani, vendar so zaloge minimalne in zadoščajo za največ 60 dni.

Bolj ogroženi so starejši in otroci

V  letni časih, ko se večino časa zadržujemo v zaprtih prostorih, bi morali izkoristiti vsak lep sončen dan, da bi omogočili telesu, da si samo ustvari vitamin D. Premalo ga dobijo zlasti ljudje, starejši od 65 let, ki niso veliko na zraku, njihovo telo pa ga samo proizvaja mnogo manj.

Ogroženi so tudi dojenčki, ki ga z materinim mlekom ne dobijo dovolj, ter ljudje s preveliko težo in nosečnice.

Za najbolj ogrožene skupine je priporočljivo predvsem v zimskem času – od januarja do aprila – dodajanje vitamina D v obliki obogatenih živil ali prehranskih dopolnil. Spodaj nekaj prehranskih dopolnil, ki jih lahko poiščete na policah Tosamine Bele štacunce v Kamniku.

Bela štacunca Kamnik

Bela štacunca je nekaj posebnega; le če jo boste obiskali, boste vedeli, zakaj…

Poiščite nas v Kamniku, na Ljubljanski cesti 4F.

Kontaktni podatki

Telefon: 01 320 46 57
E-mail: belastacunca.kamnik@tosama.si

Delovni čas

Od ponedeljka do petka od 10. do 18. ure.
Ob sobotah od 8. do 13. ure.
Ob nedeljah in praznikih zaprto.

Tosama d.o.o.

 

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve