V zadnjem mesecu so policisti na območju Kamniške Bistrice in parkirišču pod Veliko planino obravnavali devet vlomov oz. poskusov vlomov v vozila.
Dolino Kamniške Bistrice v zadnjem času očitno znova obiskujejo tudi „turistični nepridipravi“, saj so policisti v zadnjem mesecu obravnavali več vlomov in poskusov vlomov v tamkaj parkirana vozila. V treh primerih so vlomilci v vozila dejansko vlomili in iz njih odtujili različne predmete, medtem ko so v šestih primerih v vozila poskušali vlomiti, vendar so od dejanja odstopili, pri čemer so na vozilih vseeno povzročili škodo.
Kot so sporočili s Policijske uprave Ljubljana, je šlo v vseh primerih za vlome skozi vrata s pomočjo orodja na vzvod, pri čemer so poškodbe na vozilih praviloma manjše oz. težje opazne, tako da so nekateri oškodovanci poskuse vlomov opazili in prijavili šele po daljšem časovnem odbdobju.
Dejanja so bila časovno in krajevno razpršena oz. so se vlomi in poskusi vlomov dogajali na različnih mestih, v večini primerov pa so se pojavljala med vikendi.
Zaenkrat osumljenci za vlome še niso znani, policisti pa v zvezi s tem izvajajo intenzivno zbiranje obvestil, obenem pa so tudi v stalnem stiku z lokalnimi prebivalci, ki so bili opozorjeni na pojav vlomov oz. kot so sporočili oziroma, kot navaja Policijska uprava Ljubljana: „Temu smo prilagodili naše delo in z dinamičnimi oblikami, tudi v sodelovanju z drugimi enotami policijske uprave Ljubljana (konjenico, policisti v civilu..) in povečali prisotnost policije na tem območju predvsem v času vikendov. Glede na pretekle izkušnje je namreč v času vikendov in lepega vremena število obiskovalcev Kamniške Bistrice z okolico največje, s tem pa se poveča tudi možnost za pojav vlomov.“
Nasveti policistov
Vsem občanom svetujemo, da ob obisku hribov, dogodkov ali prireditev, pri parkiranju vozil upoštevajo samozaščitne ukrepe. Ne ponujajte priložnosti nepridipravom, za varnost svoje lastnine lahko največ storite sami. V veliko primerih se tovrstni vlomi pojavljajo, ker so v vozilih na vidnih mestih puščeni vrednejši predmeti (torbice, denarnice, tehnična, računalniška oprema in podobno).
Zato vsem svetujemo, da:
- torbic, kovčkov in drugih predmetov ne puščajte na policah, sedežih ali drugih vidnih mestih, saj so ti predmeti vaba za tatove, zato bodo varneje shranjeni v prtljažniku;
- zlatnina, denar, kreditne kartice, čeki in dokumenti ne spadajo v predale vozila;
- predmeti v vrečki ali torbici, ki sicer niso dragoceni, so lahko vaba za storilce, saj ti ne vedo, kaj je v vrečki ali torbici, praviloma pa je povzročena materialna škoda v tem primeru večja, kot je vrednost odnesenih predmetov;
- prtljago naložite v vozilo tik pred potovanjem, ne puščajte je na strehi avtomobila;
- če je le mogoče, ne puščajte ključev v avtomobilu brez nadzora (avtopralnice, servisi), saj boste s tem preprečili boste njihovo ponareditev in tatvino vozila;
- ko zapuščate vozilo, zaprite vsa okna in vrata ter obvezno zaklenite vozilo, prtljažnik in pokrov posode za gorivo;
- če imate možnost, izvlecite avtoradio ali odstranite sprednjo ploščico in je ne puščajte v vozilu;
- vključite alarmno napravo;
- nikoli ne puščajte ključa v kontaktni ključavnici, tudi če vozilo zapustite le za hip.
Če je vlomilec že vlomil v vaše vozilo, nemudoma pokličite policijo. Do njenega prihoda ničesar ne premikajte in ne pospravljajte, da ne boste uničili koristnih sledi, ki bi lahko pomagale pri odkritju storilca.
Hkrati vse občane pozivamo, naj v primeru, da na območju zaznajo osebe, ki bi lahko izvrševale kazniva ravnanja ali imajo o tem kakršne koli informacije, o tem obvestijo policijo na št. 113 ali obvestijo najbližjo enoto policije, lahko tudi anonimno na št. 080 1200.
Več o preventivi si lahko preberete tudi na povezavah: