Letos mineva 80 let od osvoboditve okoli sto zavezniških vojnih ujetnikov, nameščenih v taborišču vojnih ujetnikov in delovnih taboriščih v Mariboru. Osvobojeni so bili 30. in 31. avgusta 1944 v Ožbaltu in na Bistriškem Pohorju. Ob spremstvu slovenskih partizanov so v težkih razmerah čez okupirano ozemlje in preko Save prehodili 273 kilometrov dolgo pot do partizanskega letališča Otok pri Metliki, od koder so bili z letali Dakota DC-3 prepeljani v zavezniško bazo Bari v Italiji.
Pripadniki Slovenske vojske izvajajo pohod po mednarodni spominski poti zavezništva Vranov let, od Ožbalta do Otoka pri Metliki. S pohodom se ohranja tradicija prijateljstva in medsebojna podpora z zavezniškimi državami. Pohod organizirata Društvo za ohranjanje spomina na reševanje zavezniških vojakov med NOB in Zveza slovenskih častnikov. Po naših »koncih« so pri organizaciji pomagali člani ZŠČ Kamnik in Domžale.
Pot je načrtovana po zemljevidu, ki ga je objavil Ralph F. Churches v svoji knjigi Vranov let v svobodo, in je enaka poti, ki so jo prehodili zavezniški vojni ujetniki pred 80 leti. Na drugem delu pohoda so se jim pridružili predstavniki vojsk nekaterih narodov osvobojenih ujetnikov (Avstralije, Nove Zelandije, Velike Britanije in Združenih držav Amerike) ter predstavniki Zveze slovenskih častnikov. V soboto, 28. septembra je bila na Otoku pri Metliki sklepna slovesnost.
Dolžine dnevnih poti so bile okoli 25 km. Na etapi od Gornjega Gradu do Tuhinja smo se vojakom pridružili tudi člani ZSČ Kamnik Komenda Jože Goltnik, ki je opravil še eno etapo, Tone Sušnik in pisec prispevka. Vojake na poti, okoli trideset, so prijazno postregli na Golicah, pri družini Lipovšek. Hvala lepa.
Besedilo in fotografije: Jože Arko