V Mladinskem centru Kotlovnica se je, pod vodstvom ljubiteljskega gojitelja čilijev – Roka Kosca, odvila zanimiva delavnica o sajenju in vzgoji čilija. Sezona sajenja čilijev se je, pri bolj nestrpnih, namreč že začela, za tiste, nekoliko bolj potrpežljive, pa je tik pred vrati.
Glavni kotlovničar Rok Kosec, ki je že nekaj let tudi sam ljubiteljski pridelovalec raznobarvnih in vražje pekočih plodov, je pripravil zanimivo delavnico oz. predavanje, na katere je prisotne seznanil z nekaj poenostavljenimi osnovnimi napotki, ki utegnejo priti feferonarskim začetnikom še kako prav.
Čiliji so namreč ljubitelji toplote in če je njihova vzgoja v toplejših krajih enostavna kot gojenje regrata na domačem travniku, je pri pod našimi hribi pametno upoštevani vsaj nekaj osnovnih pravil, ki zagotavljajo uspeh in obilen pridelek. Predavanje, ki je bilo pospremljeno s praktičnimi navodili ter slikovnim prikazom vzgoje, se je sprevrglo v izmenjavo najrazličnejših izkušenj, Rok pa je na kratko postregel še z opisi nekaterih sort čilijev, ki jih sadi tudi sam.
Pretežen del njegovega zelenjavnega arzenala bi lahko sodil že med biološko orožje, saj je najostrejši feferon, ki so ga kdaj koli vložili v Eti, v primerjavi z večino predstavljenih sort čilijev, nekako kot Frutek napram najhujšemu tunjškemu močeradovcu.
Da vse skupaj ni potekalo zgolj na teoretični osnovi, je Rok poskrbel še za praktični prikaz uporabe čilijev z degustacijo svojega lanskega pridelka, ki je, kljub začasnemu jezičnemu mrtvoudu in občasnemu lovljenju sape, kar dobro izgineval v ustih prisotnih ljubiteljev pikantnih kulinaričnih dobrot.
Razen z nasveti in napotki, pa je Rok Kosec zainteresirane bodoče sejalce oskrbel tudi s semeni, kar je dober obet za ponovitev podobne delavnice v jeseni, ko bo čas za poročanje o pridelku, predelavo le-tega v najrazličnejše omake in omakice ter nova, adrenalinska kulinarična doživetja.