Člani DU Motnik-Špitalič radi potujemo po Sloveniji, hodimo, raziskujemo, se izobražujemo, krepimo zdravje in se družimo. V letu 2024 smo (v glavnem) z javnim prevozom obiskali osem destinacij, organizirali pa tudi dva avtobusna izleta.
Januarja smo obiskali TRŽIČ, se povzpeli do cerkve sv. Jožefa, se sprehodili skozi staro mestno jedro, zvedeli, kaj je firbc oken, si ogledali zanimive gibljive Tekčeve jaslice. Obiskali smo Tržiški muzej, kjer smo lahko od blizu pogledali medalje naše alpske smučarke Mateje Svet, pa opremo smučarja Žana Kranjca. Prisluhnili smo zanimivi pripovedi o tradiciji usnjarstva, čevljarstva pa tudi modrotiska – naše mame so še nosile predpasnike z modrotiskom.
Marca smo v ROGAŠKI SLATINI obiskali Steklarno Rogaška in na lastne oči videli, kako nastane brušeno kristalno steklo. Postalo nam je jasno, da ob tako napornem in natančnem delu končni izdelek ne more biti poceni. Na ogled je bil postavljen tudi veliki kristalni globus, ki ga za dosežke v svetovnem pokalu alpskega smučanja dobi najboljši v posamezni disciplini.
Veliko pozornosti smo namenili ogledu Kraljeve zbirke v Aninem dvoru, eksponatov, vezanih na kraljevino SHS in Kraljevino Jugoslavijo, katerih del je tudi slovenska zgodovina. Veliko originalnih zgodb nam je povedal Nani Poljanec, lastnik te dragocene zbirke. V njej smo odkrili tudi originalno zastavo skavtov iz Kamnika iz približno leta 1926, z napisom Gamsov steg (v cirilici in latinici).
Aprila smo se v CERKLJAH spomnili, da je bil tu doma veliki igralec Ignacij Borštnik. Peš smo šli do čudovitega gradu STRMOL, protokolarnega objekta, kjer nam je vodnica predstavila njegovo zgodovino in tudi žalostno usodo Ksenije in Rada Hribarja, predvojnih lastnikov gradu. Sprehodili smo se še do ribnikov Češnjevek.
Aprila smo v ŽALCU obiskali edino livarno zvonov v Sloveniji. V podjetju Omco metals so nam omogočili ogled, tehnolog je razložil zahteven postopek izdelave in tako smo bili priča, kako so žarečo kovino vlili v kalupe za tri zvonove za cerkev v Banja Luki. Po ogledu so nas prijazno pogostili. V zahvalo smo speljali hitro dobrodelno akcijo. V njihovi livarni je namreč zaposlen oče letos rojenih četvorčkov, sinov: Jovana, Mateja, Luke in Marka in njemu smo namenili zbranih sto evrov. Polni lepih vtisov smo šli peš do ribnika Vrbje, dan pa zaključili na pivski fontani.
Maja smo se udeležili literarne transverzale GORA IN GORJANI v Komendi, kjer nam je ob poti skozi naselje Gora njene nekdanje prebivalce in njihove zgodbe predstavil France Stele, avtor knjige Gora in Gorjani.
Oktobra smo obiskali KAMNIK, naša pozornost je bila namenjena smodnišnici, znani kot barutana. Obiskali smo Območje 70, kjer so nekoč delali črni smodnik, danes pa je tam prostor za različne športne in druge prireditve, team bildinge, v dveh stavbah je ohranjenih nekaj originalnih predmetov. Zagnana ekipa se res trudi, Matjaž in Maks sta nam pred velikim zemljevidom območja smodnišnice iz leta 1927 prikazala in razložila, kako veliko je bilo dejansko to zaprto območje. Predstavila sta zgodovino barutane, njene skrivnostne zgodbe, nekaj pa sta dodala še naša člana Franci in Roman.
Na obisku smo bili ravno tisti dan, ko je nad Brnikom krožilo poškodovano transportno letalo in je bil zračni prostor zaprt. Tako je na heliodromu pri GRS Kamnik pristal policijski helikopter, ki je iskal pogrešano osebo in ker lepa beseda lepo mesto najde, so policisti tudi prijazno dovolili ogled helikopterja od blizu.
Novembra smo se na vodenem ogledu LETALIŠČA BRNIK seznanili s postopki prijave na let, varnostno kontrolo, pogledali v sortirnico prtljage. Pristanka letala zaradi megle nismo videli, smo pa opazovali, kako k letalu pripeljejo stopnice, pa cisterno za gorivo, kako potniki izstopajo. Razveselili so nas letališki gasilci s svojim velikim gasilskim avtomobilom in predstavili, kakšne možnosti gašenja ima.
Vrhunec je bil obisk VOJAŠKE LETALSKE BAZE BRNIK, kjer nam je stotnik Jure Prezelj s sodelavcema predstavil njihovo delo – nadzor in kontrolo zračnega prostora in helikoptersko reševanje. Vojaški reševalni helikopter se uporablja tako za civilno kot vojaško reševanje in je vedno pripravljen na posredovanje. Bilo je poučno in zanimivo, še posebej predstavitev, kako ekipa rešuje v gorah. V ekipi je zelo pomemben letalski tehnik, ki daje navodila pilotu in reševalcu letalcu, ki se vpne, tehnik ga z vitlom spusti po zajli do ponesrečenca, med seboj komunicirata preko slušalk. Včasih helikopter zaradi varnosti ne sme lebdeti blizu ponesrečenih, takrat si reševalec pomaga s teleskopsko palico s kavljem, da nekako pride do kraja nesreče. Ti fantje tvegajo lastna življenja, da pomagajo pomoči potrebnim!
Junija in novembra smo imeli še dva izleta z avtobusom, enega na Kozjansko, drugega v Obsotelje. Na prvem smo obiskali pristno Kozjansko domačijo nad Dobjem, se seznanili z tragično ljubezensko zgodbo Friderika Celjskega in Veronike Deseniške v Jurkloštru, obiskali razvaline gradu na Planini. Po obilnem kosilu v Dobju smo pogledali še zanimive glamping hišice in Rajski otok ob Voglajni.
Na jesenskem izletu smo v Olimju obiskali proizvodno turistični center Piki, pogledali sedem postaj proizvodnje (destilarna, žganjekuha, polnilnica sadnih sokov, zorilnica mesnin, kuhinja marmelade in peke piškotov, keramični atelje, CNC in laserska obdelava lesa), degustirali njihove izdelke in si ogledali bogato založeno trgovinico.
Obiskali smo še samostansko cerkev, zeliščno lekarno, se sprehodili skozi samostanski zeliščni vrt do čokoladnice. Ustavili smo se v prodajalni Konfekcije Marja, izlet pa zaključili z veselim druženjem ob dobri hrani, pijači in harmoniki na kmetiji odprtih vrat pri Škorcu v Veračah.
Čakal nas je le še decembrski izlet – z vlakom v LJUBLJANO. Obiskali smo zanimivo razstavo Denar in kriminal v Muzeju bančništva, se srečali s ponarejenim denarjem in napotki, kako ravnati, da se čim bolje obvarujemo finančnih prevar. Zanimiv je bil pogled na odprt bankomat in vstop v pravi trezor. Kasneje smo se sprehodili mimo mnogih pomembnih stavb, kot so magistrat, parlament, predsedniška palača, zunanje ministrstvo, mimo veleposlaništev in ambasad, pogledali kje je razvpita elitna soseska Schelenburg, Center Rog, pa tudi Cankarjev dom, NUK, Opera in balet, … Preko Šuštarskega mostu smo se podali na Stari trg, se povzpeli na grad, si pogledali kapelo in kaznilnico, z razgledne terase pa smo imeli v sončnem popoldnevu čudovit pogled na Ljubljano.
Ob povratku so že gorele lučke, še posebej lepe na Stritarjevi in Miklošičevi ulici.
Zadovoljni smo zaključili naša letošnja potepanja in veselimo se že novih. Ekskurzije v Tržič se je udeležilo 20 članov, v Rogaško Slatino nas je šlo 11, v Cerklje 19, v Žalec 20, na Goro pri Komendi 6, na izlet na Kozjansko 40, v Kamnik (Območje 70 na barutani) 28, na Brnik 36, na izlet v Olimje 51 in v Ljubljano 20.
Vsem želim srečno, zdravo in doživetij polno novo leto 2025!
Marinka Mošnik