Drugega pohoda v oblačnem in rahlo deževnem vremenu okoli Blejskega jezera se je udeležilo devetinsedemdeset ( 79) pohodnikov. Za Bled so se odločili, ker je prav Bled zibelka bosonoge hoje, njen »oče« pa je bil Arnold Rikli, je povedal Pavel Žvelc. Pohod bosonogih je v soboto spremljalo precej turistov, ki so na oddihu na Bledu.
PGD Gozd nad Kamnikom, sekcija Bosonogi, ki jo vodi Pavel Žvelc, je v soboto, 27. avgusta, v oblačnem in rahlo deževnem vremenu, zelo uspešno organizirala drugi Pohod bosonogih okoli Blejskega jezera na šest kilometrov dolgi poti. Temperatura zraka je bila 21 stopinj.
Pohoda se je udeležilo 79 bosonogih pohodnikov, med njimi je bil tudi Lojze Špruk, iz Gozda nad Kamnikom, sicer planšar na Gojški planini, med pohodom pa so nosili tudi slovensko zastavo.
Za Bled so se odločili, ker je prav Bled zibelka bosonoge hoje, njen oče pa je bil Arnold Rikli. Znal je ceniti bosonogo hojo iz zdravilnih in terapevtskih razlogov, in ne samo zaradi pomanjkanja materialnih dobrin in s tem tudi čevljev! Stik noge z zemljo ima terapevtski učinek na celo telo. »Z boso nogo si naredimo uslugo, ker si izboljšamo moč v nogah, krepimo kosti, izboljšamo držo hrbtenice, pospešimo pretok krvi v telesu, omogočamo boljše ravnotežje s tem, ko absorbiramo zemljino subtilno energijo, skratka izboljšamo celoten imunski sistem. Bosonogi stik s tlemi ima pozitiven vpliv na zdravje prav zaradi stika golega podplata s tlemi,« so prepričani bosonogi. Pohodnikom je v imenu organizatorja sekcije Bosonog izrekel dobrodošlico Pavel Žvelc in jim zaželel, da bi v prijateljski družbi na poti okoli jezera uživali in se vrnili brez poškodb. Zaradi rahlo razmočene poti je bila okoli jezera veliko prijetnejša.
Dekleti sta jih hitro razrezali in ponudili skupaj s kruhom ostalim pohodnikom. Pohodniki so bili iz različnih krajev Slovenije, največ iz Kamniške občine. Tone je tudi član društva Dogodek v Kamniku, ki dvakrat mesečno pripravi okoli 25 kilometrov dolga pohoda ter Jože Sodnik iz Gozda nad Kamnikom, glavni pokrovitelj pohodov na Vovar.
Pri njem se zberejo pohodniki za pot na Vovar 940 metrov visoki hrib na vasjo Gozd nad Kamnikom oziroma v bližini prelaza Črnivec ( 902 mnv). Najmlajši udeleženec pohoda je bil 13 letni Jošt Hribar iz Kamnika, najstarejša pohodnica 83 letna Jožica Klemenc iz Laniš, najstarejši pohodnik pa 84-letni Janez Klemenc, tudi iz Laniš. Sklenili so, da se prihodnje leto v avgustu zopet snidejo na Bledu, pred tem pa bodo v juniju organizirali osmi pohod na Vovar v vasi Gozd nad Kamnikom.
Besedilo in foto: Janez Kuhar