Sodeč po vsebini dela gradiva za včerajšnjo sejo Občinskega sveta Občine Kamnik, na OŠ Marije Vere, del tamkajšnjih zaposlenih ni navdušen nad idejo, da bi šolo še naprej vodila dolgoletna ravnateljica Violeta Vodlan, saj jo v anonimnem pismu, s katerim so bili seznanjeni občinski svetniki in svetnice, posredno pa tudi njeno pomočnico Jožico Senica Zabret, obtožujejo ustrahovanja in mobingiranja, ki pa ga ravnateljica odločno zavrača.
V anonimnem pismu, ki je podpisano zgolj z zaposleni, kot razlog za anonimnost, pa je naveden strah pred dodatnimi pritiski v primeru razkritja identitete, je neznani avtor (avtorji?), domnevno v imenu zaskrbljenih, ustrahovanih in mobingiranih delavcev OŠ Marije Vere Kamnik navedel, da je v času volitev novega ravnatelja na omenjeni šoli, ki so potekale 12. 2. 2016, v času glasovanja za zapisnikarsko mizo volilne komisije sedela trenutna ravnateljica in hkrati tudi kandidatka za novo ravnateljico Violeta Vodlan, vključno s svojo pomočnico Jožico Senica Zabret.
Po mnenju neznanega avtorja naj bi s svojo navzočnostjo ter verbalno in neverbalno komunikacijo vplivali na potek glasovanja, zaradi česar naj bi bilo, zaradi domnevnega vsakodnevnega mobinga s strani vodstva, mnogim neprijetno glasovati, za nameček pa naj bi bila glasovalna skrinja in volilni imenik v zbornici tudi v dosegu nadzorne kamere, zaradi česar avtor anonimnega zapisa izraža dvom v pravilnost in veljavnost volitev.
Pismo, ki si ga lahko ogledate v prilogi, je avtor oz. avtorji, seznanil župana, svetnike, kandidate za ravnatelja, Svet šole ter tudi ministrico za izobraževanje, znanost in šport.
Ravnateljica Violeta Vodlan obtožbe odločno zavrača
Ravnateljica Violeta Vodlan se je na vsebino anonimnega pisma odzvala z obrazložitvijo, v katerem navaja, da je bila o anonimnem pismu seznanjena s strani predsednice Sveta šole, v obrazložitvi pa navaja, da na šoli nimajo posebnega internega akta o volitvah, volitve ravnatelja pa so do sedaj vedno potekale v zbornici, kamor, tudi v času volitev, ni bil prepovedan vstop.
Violeta Vodlan ob tem še navaja, da sta s pomočnico, Jožico Senica Zabret sicer vedeli, da bodo volitve potekale v petek, 2. 12. 2016, vendar nista poznali točnega časovnega termina volitev, zato sta se v zbornici usedli za mizo in se pogovarjali o stvareh, ki jih morata še narediti. Kot navaja Vodlanova, pri tem ni nobenega sodelavca spraševala ničesar glede volitev, ki so potekale od zjutraj do popoldneva, nasploh pa naj bi bili v zbornici zgolj kakih 10 minut.
Pri tem, po navedbah Vodlanove, miza v zbornici ni bila označena kot zapisnikarska miza, nadzorna kamera pa naj bi imela svoj doseg zgolj do vhoda vrat v zbornico in ostalih pisarn.
Nadalje Vodlanova navaja, da imajo na šoli od leta 2010 sprejeta Pravila o zaščiti delavcev pred nasiljen in imenovan tudi tričlanski odbor za preprečevanje in odpravljanje posledic mobbinga, do danes pa omenjen odbor ni prejel še nobene prijave, ki bi jo obtoževal očitanih dejanj, za konec pa poudarja, da s svojo prisotnostjo ni želela ustvarjati pritiskov na zaposlene pri volitvah. Če je kdo izmed zaposlenih morda tak občutek imel, pa Vodlanova pravi, da to resnično obžaluje ter ponovno poudarja, da s svojo prisotnostjo ni kršila nobenih pravil in ni naredila nobene nepravilnosti, zaradi česar meni, da so vse obtožbe neutemeljene in neupravičeni, zardi česar jih absolutno zavrača.
Ali bo omenjeno anonimno pismo na kakršen koli nači vplivalo na imenovanje nove ravnateljice oz. ravnatelja OŠ Marije Vere, zaenkrat še ni moč reči. Občinski svetniki in svetnice vsebini obeh pisem, kljub temu, da so jih z zanimanjem in pozornostjo prebrali, vsaj v razpravi niso posvečali posebne pozornosti, ampak so načelno podporo izrekli vsem kandidatom in kandidatkam.
Ne glede na razplet cele zgodbe, anonimka kaže, da v šoli, ki je pred kratkim slovesno praznovala svojo 30-letnico, kaže na to, da v šoli obstajajo precejšnja trenja med zaposlenimi, kjer posamezniki ali skupina zaposlenih v OŠ Marije Vere, ni navdušena nad idejo, da bi dosedanja ravnateljica funkcijo opravljala še en mandat, vodstvo šole pa na nek način spravljajo v precejšnjo zadrego.
Vsekakor tovrstna anonimna pisma ne pripomorejo ne k ugledu šole, ne k reševanju težav, kajti za tovrsne primere, če so avtorji anonimke prepričani v svoj prav, obstajajo druge, učinkovitejše in zakonom predvidene poti, s pomočjo katerih je moč konkretno preveriti, potrditi, ali zavreči, navedbe, domneve in obtožbe, seveda pa je za kaj takšnega potrebno več poguma in odločnosti kot zgolj za pisanje anonimnih pisem.