Vljudno vas vabimo, da se zbiranju starih receptov, ki vključujejo sadje, pridružite tudi občani Kamnika in okolice.
V letu 2022 je Javni zavod za kulturo Kamnik uspešno prijavil projekt Znanje preteklosti za zdravo prihodnost, s katerim želimo prispevati k ohranjanju okolja in biodiverzitete ter vzpodbuditi kakovostno gastronomsko ponudbo, ki izhaja iz avtentičnosti območja.
V okviru projekta smo že pristopili k ureditvi in pomladitvi starega travniškega visokodebelnega sadovnjaka zasajenega z avtohtonimi vrstami sadnega drevja, ki omogoča samooskrbo s svežim sadjem od pomladi do pozne jeseni. Z delavnicami o oskrbi sadovnjakov in uporabi sadja v kulinariki ne želimo le vzpodbuditi zavedanja o vrednosti gojenja in uživanja lokalno pridelane hrane, temveč ohraniti tudi stare recepte za pripravo jedi, ki vztrajno tonejo v pozabo. V preteklosti so naši predniki kulinariko prilagajali letnim časom in pridelkom, ki so jim bili v določenem obdobju dosegljivi. Edini čas, ki za ljudi ni bil radodaren s hrano, je bila zima, zato so si morali v ostalih mesecih pripraviti zalogo hrane. V sedanjem času, ko imamo vsega v izobilju, smo popolnoma pozabili na nekatere izvrstne recepte naših babic, ki so uporabile vse, kar jim je določeno obdobje ponudilo. Veliko pogosteje kot danes, je bilo sestavni del kulinarike tudi sadje, pridelano v domačem sadovnjaku. Jabolčna čežana, prosena kaša s slivami, češpljevi cmoki, … so jedi, ki jih poznamo še danes. V preteklosti pa so v »glavne jedi« ravno tako pogosto vključili sadje, bodisi sveže v sezoni bodisi suho sadje.
Vljudno vas vabimo, da se zbiranju starih receptov, ki vključujejo sadje, pridružite tudi občani Kamnika in okolice. Komisija, sestavljena iz etnologa in gastronoma bo izbrala predvidoma 30 najboljših receptov in jih objavila v knjižici, na kulinaričnih delavnicah pa jih bomo predstavili zainteresiranim slušateljem. Za vodje prehrane v šolah in zavodih bomo ob izdaji knjižice pripravili predavanje o zbranih receptih in jih povabili, da kakšno jed vključijo v šolsko prehrano.
Recepte bomo zbirali do 31. 3. 2023 V kolikor se boste odločili sodelovati, z veseljem pričakujemo vaše recepte, ki jih lahko posredujete na naslov katarina.mihelic@samostanmekinje.si.
Za vse dodatne informacije in pojasnila smo na voljo preko telefonske številke 031 392 158 ali zgoraj zapisanega elektronskega naslova.
V upanju na uspešno in plodno sodelovanje vas lepo pozdravljam.
Irena Gajšek,
direktorica in vodja projekta