Naslovnica / NOVICE / Zgodovina čevljarstva v kamniški Supernovi

Zgodovina čevljarstva v kamniški Supernovi

V Supernovi Kamnik si je moč ogledati zanimivo razstavo o zgodovini čevljarsta, ki so jo pripravili v tržiškem muzeju, obenem pa vabi tudi na tradicionalno Šuštarsko nedeljo.

Če so obuvala najprej le varovala naše noge, so kmalu postala simbol družbenega položaja in modnih smernic, za mnoge pa tudi vir preživetja.

Ena najstarejših obrti je čevljarstvo, človek je namreč svoje noge že zgodaj zavaroval pred vremenskimi nevšečnostmi in ostro podlago, po kateri je hodil. Kdaj točno, je težko reči, zato smo se raje osredotočili na obdobja, iz katerih so nam ostali dokazi, primerki, zapisi in tudi jezikovni izrazi o izdelovanju čevljev, modi in navadah ljudi. Zlata doba čevljarske obrti je napočila v drugi polovici 19. in prvih desetletjih 20. stoletja. S spremembami v oblačilni modi in z novostmi v tehnikah izdelovanja čevljev se je ta obrt močno razširila, na Slovenskem pa obstaja več središč, ki so z njo povezana. Med njimi sta gotovo Tržič in Žiri, v katerih še danes delujejo specializirani obrati ali vznikajo nova čevljarska podjetja.

Šuštarska nedelja

Na Angelsko nedeljo, 4.9. vljudno vabljeni na Šuštarsko nedeljo, ki je sicer  praznik čevljarjev. a se bodo na letošnjih stojnicah predstavili tudi ostali slovenski ponudniki z butično ponudbo slovenskih izdelkov. Prireditev bo postregla s sejmom slovenskih izdelkov, kulinarično ponudbo »Iz tržiških piskrov« in Šuštarsko tržnico izdelkov slovenskih kmetij. Manjkal ne bo niti pester zabavno-kulturni program.

Več…

O tržiškem muzeju

Tržiški muzej je eden najbolj priljubljenih muzejev na Gorenjskem, osrednji center kulturnega turizma v kraju in s tem pomemben nosilec njegovega trajnostnega razvoja. Skrbi za korenine na katerih stoji današnji Tržič. biskan, prijazen in odprt prostor, ki ponuja prijetna doživetja in učenje ob ogledu zbirk in razstav.

Poslanstvo muzeja je skrb za kulturno dediščino Tržiča in okolice, ki jo zbira, ohranja, raziskuje, varuje, interpretira in popularizira. Najdragocenejše so obrtne zbirke, zbirka lokalne zgodovine, Slovenskega smučarskega muzeja, taborišča Ljubelj in stalna likovna zbirka.

S tem bogati kulturni utrip kraja, gradi identiteto prebivalstva in krepi pripadnost kraju. Ljudem odkrivam preteklost, da se učijo za prihodnost, pri čemer sodelujem s prebivalci Tržiča in ustanovami v Sloveniji in v svetu.

Tržiški muzej pa je tudi prijetno mesto srečevanj, kjer s pestrimi in inovativnimi programi vse skupine obiskovalcev ozavešča o pomenu kulturne dediščine.

Tržiški muzej…

 

 

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve